Wywiad z Aleksandrą Zawalską-Hawel - nową dyrektor żorskiej biblioteki - Wirtualne Żory

Kredyt pogodny 

DSC 0699 CUT

Zapraszamy serdecznie do lektury najnowszego wywiadu z Aleksandrą Zawalską-Hawel – nową dyrektor żorskiej biblioteki. O potencjale pracowników, przyszłości oraz inspiracji do działania przeczytacie poniżej! 

 

Co uważa Pani za największy potencjał żorskiej biblioteki?

Otwartość na zmianę, której pilnie potrzebuje. Także doświadczenie pracowników  w pracy z najmłodszymi czytelnikami.

 

Jak – w Pani ocenie – będzie wyglądać żorska biblioteka za 5 lat?

Wierzę, że przeobrazi się w nowoczesną i funkcjonalną instytucję, gdzie każdy zrealizuje nie tylko swoje potrzeby czytelnicze i miło spędzi czas – będzie również trwałą platformą międzykulturowych i międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne naszej społeczności. Zaprojektowana z myślą nie tylko o książkach, ale przede wszystkim o ludziach, będzie chętnie odwiedzaną przez mieszkańców Żor (i nie tylko) przestrzenią kultury i ulubionym miejscem spotkań. Tworząc takie miejsce zyskamy szansę, że także młodzież  wybierze je właśnie dla siebie. Młodzi wciąż poszukują nowych możliwości identyfikacji, każdy z nich jest twórczy, ciekawy świata i ma marzenia. W tej fazie życia szczególnie duże jest zapotrzebowanie na informację, edukację oraz sensowne zagospodarowanie czasu wolnego. Dlatego sądzę, że biblioteka, w której eksperymenty są dozwolone, gdzie szanuje się wolność i odrębność każdego młodego człowieka, gdzie każdy czuje się wyjątkowy ma duże szanse zyskać ich uznanie. Współczesna biblioteka jest atrakcyjna tylko wtedy, gdy każdy z jej klientów – także potencjalnych – znajduje tu coś dla siebie bez względu na wiek, zdolności, czy umiejętności.

Na czym powinny skupić się działania biblioteki?

W najbliższym czasie opracujemy strategię rozwoju biblioteki w Żorach. Należy przedsięwziąć daleko idące zmiany w infrastrukturze, marketingu oraz budowie oferty kulturalnej i edukacyjnej. Nowoczesna i atrakcyjna dla odbiorców powinna posiadać księgozbiór zasobny w nowości wydawnicze, wspierać rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania. Musimy wyjść do społeczności, naprzeciw jej oczekiwaniom. docierać do ludzi na poziomie emocjonalnym, skupić się na doświadczeniu klienta i interaktywności, oferować różnorodne możliwości zdobywania wiedzy. Będziemy tworzyć ciekawe projekty kulturalne i edukacyjne i poszukiwać zewnętrznych źródeł ich finansowania. Musimy ciągle poszukiwać nowych sposobów na promocję oraz popularyzację czytelnictwa oraz pieczołowicie budować pozytywny wizerunek biblioteki przez utrzymywanie dobrych relacji z otoczeniem oraz kontakt z czytelnikami między innymi poprzez fachową obsługę, ciekawą stronę internetową czy Facebook. To z kolei wymaga stałego doskonalenia kompetencji wszystkich pracowników biblioteki. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby pracownicy potrafili otwarcie komunikować się ze sobą, wspólnie planować i realizować działania szanując własne wartości, uczyć się od siebie, a także wspierać i motywować do podejmowania nowych wyzwań.

 

Jak według Pani wyglądać może idealna biblioteka?

 

Prosta, ale niebanalna architektura, dużo światła i przestrzeni zaaranżowanej tak, aby czuli się tam dobrze zarówno dorośli jak i dzieci. Do tego wartościowy księgozbiór i wiele zakątków, gdzie można się zaczytać, ale także miejsc gdzie posłuchamy muzyki, podyskutujemy, obejrzymy ulubiony film lub wystawę prac znanego czy też początkującego artysty. Gdzie w sprzyjającym klimacie można samemu opowiadać historie albo ich posłuchać, spotkać niezwykłych ludzi, wkroczyć śmiało w świat nowych technologii, odkrywać swoje pasje lub znaleźć pomysł na życie, a może nawet się zakochać J A wokół przyjaźni i kompetentni bibliotekarze – zawsze krok do przodu! Tak, to mi się podoba.

Czy istnieje gdzieś na świecie biblioteka, która Panią inspiruje?

Inspirują mnie różne miejsca i jest wśród nich kilka bibliotek. Jedną z nich jest biblioteka w duńskim Aarhus, która powstała w 2015 roku w zrewitalizowanej przestrzeni nadmorskiej miasta. Obszar ten nazywany Urban Media Space zajmuje 23.000 m2, co jest równe powierzchni 4 boisk piłkarskich,i mieści ogromną i niezwykle nowoczesną bibliotekę Dokk1. Jest zachwycająca! Ale najbardziej zachwyca mnie podejście do bibliotekarstwa – biblioteka jako miejsce, gdzie wszystko jest możliwe.

Ale są też inne biblioteki – np. w Arucas na Gran Canarii czy maleńka biblioteka w chorwackiej Korculi. Pracują tam niezwykli ludzie pełni pasji i zaangażowania. Już od kilku lat inspirujemy się wzajemnie.

 

 

Poproszona o kilka słów na swój temat, mówi: „Nikogo chyba nie zaskoczę, jeśli powiem, że lubię czytać książki. Ulubiony autor? Przeczytałam ich tak wielu… Jednak najbliższy mi gatunek to reportaż literacki. Lubię też czytać klasyków rosyjskich: Czechowa, Dostojewskiego. Co prawda książka, po którą sięgałam wiele razy „Popiół i żar” została napisana przez Irlandczyka Franka McCourt. Zawsze pozwala mi docenić to, co mam…

Od kilku lat nie oglądam telewizji i mogę powiedzieć, że to był świetny wybór! Jestem pasjonatką nowych technologii, lubię jazdę na rowerze, jogging i pływanie. Kocham słońce i nie cierpię zimy. Uwielbiam podróżować i poznawać interesujących ludzi. To zawsze mnie wzbogaca. Jak dotąd moim ulubionym miejscem na ziemi jest Kenia, którą pokochałam całym sercem. Muzycznie – lubię metalowe brzmienie i progresywnego rock’a, czasami przychodzi czas na blues’a. Ulubiony zespół na dziś to Gamma Ray, ich płyta Powerplant jest doskonała! Myślę, że mam spore poczucie humoru, lubię się śmiać. Nie znoszę stwierdzenia „Tego się nie da zrobić” i omijam malkontentów, bo wpędzają mnie w depresję! Język angielski jest nieustającym źródłem moich frustracji, ale mam nadzieję, że kiedyś w zadowalającym stopniu go ujarzmię. (śmiech)”

 

 

 

 

DSC 0699 CUT

Aleksandra Zawalska-Hawel jest dyrektorem od kwietnia 2016 roku. Mimo że minął dopiero miesiąc, już widać zachodzące zmiany w funkcjonowaniu biblioteki.

 

 

To wszystko przez to, że na jej czele stanęła wyjątkowa osoba – twórca, współtwórca i menadżer projektów krajowych i międzynarodowych. Wyróżniona tytułem „Najbardziej Kreatywny Dyrektor Instytucji Kultury” i nagrodą indywidualną ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Prelegentka na kongresach i konferencjach z dziedziny promocji, marketingu i obsługi klienta. Członek-założyciel Stowarzyszenia Menedżerowie Kultury z siedzibą w Katowicach i lider Strefy Innowacji Społecznych (2014-2016), współautorka książek „Kultura 2.4%. Synergia różnorodności” (NCK Warszawa, 2011), „Przepis na współpracę w bibliotece” (2014) oraz „Inspirer of the Modern Librarian” (2015); publikowała także w miesięcznikach: Poradnik Bibliotekarza, Bibliotekarz, Śląsk, EBIB.

 

Żorskiej bibliotece wróżymy świetlaną przyszłość!

 

 

 


pressta cdest

Nasze forum

Could not connect to MySQL.

Z albumu WŻ

WŻ Historia
WŻ Historia

Kalendarium

dziś są imieniny:
Szymona, Konstancji, Flawiana
wszystkiego najlepszego
życzy redakcja.

Urząd Miasta

Aktualności

Aktualności Urząd Miasta Żory

MOK Żory